Pályázati felhívás doktorandusz hallgatók külföldi mobilitásának támogatására a Pannónia Ösztöndíjprogram Kiválósági Programja keretében

pannonia_osztondijprogram_logo

A Debreceni Egyetem pályázatot hirdet doktorandusz hallgatók külföldi mobilitásának megvalósításra a Pannónia Ösztöndíjprogram Kiválósági Programja keretében a 2025. május 15. -2026. július 31. közötti időszakra.

1. A pályázat célja

A kiválósági program célja, hogy olyan magas minőségű mobilitási tevékenységekre ösztönözze a kiemelkedő teljesítményt nyújtó doktorandusz hallgatókat, amelyek meghatározott képzési területeken (elsősorban STEM+ és kapcsolódó tudományágak), illetve meghatározott intézményi körrel (a nemzetközi rangsorokban kiemelt pozícióval rendelkező külföldi egyetemek) történő együttműködésben valósulnak meg, és ezáltal hozzájárulnak a részt vevő hazai intézmények oktatási és tudományos kiválóságának javításához. A kiválósági program keretében támogatott mobilitások a Quacquarelli Symonds és/vagy a Times Higher Education felsőoktatási rangsorok 250 legjobb felsőoktatási intézményében valósíthatók meg. A külföldi fogadóintézménynek legalább a két említett lista egyikén a top 250 egyetem között kell szerepelnie.

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2024/world-ranking

https://www.topuniversities.com/world-university-rankings

A debreceni egyetem kapcsolatai a világ vezető egyetemeivel

2. A pályázásra jogosultak köre

A Debreceni Egyetem magyar nyelvű doktori képzésére beiratkozott, nappali tagozaton aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező doktorandusz hallgatói. A pályázat benyújtásakor a doktorandusz hallgatóknak legalább 3 lezárt félévvel kell rendelkezniük a Debreceni Egyetem doktori képzésében.

3. Támogatható tevékenységek

Jelen pályázati felhívásban támogatható tevékenységek:

  • Doktorandusz hallgatók 1-6 hónapos időtartamú kreditszerzésre irányuló tanulmányi célú nemzetközi mobilitása a világ 250 vezető felsőoktatási intézményeinek egyikében.
  • A külföldi tanulmányi időszak részét kell, hogy képezze a doktorandusz hallgató oklevélszerzésre irányuló tanulmányi programjának. A kreditszerzés és elismerés folyamatát a küldő intézménynek rögzíteni kell a mobilitáson részt vevő hallgató mobilitási megállapodásában, továbbá a megszerzett krediteket, avagy a mobilitás során elvégzett és teljesített tanulmányi tevékenységet a küldő intézménynek meg kell feleltetnie a saját tantervi hálójának és képzési struktúrájának.
  • A mobilitást 2025. május 15. és 2026. július 31. között kell megvalósítani.

4. A programban részt vevő országok

A mobilitások a rangsorban szereplő felsőoktatási intézmények országaiban valósíthatók meg, de az ösztöndíjak mértéke a fogadóország megélhetési költségeinek függvényében változik.  

1. országcsoport

Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Norvégia, Svédország, Svájc, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Hongkong, Japán, Dél-Korea, Makaó, Szingapúr, Tajvan, Izrael,

2. országcsoport

Spanyolország, Olaszország, Kína, Oroszország,

3. országcsoport

India, Szaúd-Arábia, Dél-Afrika, Brazília,

5. Támogatás mértéke

A kiválósági ösztöndíjat elnyert hallgatók számára a következő támogatások nyújthatók összesen max. 10 000 000 Ft/ hallgató költségkeretig:

  • ösztöndíj, melynek mértéke: 500 000 Ft/hó (I. országcsoport)

            475 000 Ft/hó (II. országcsoport)

            450 000 Ft/hó (III. országcsoport)

  • tandíj támogatása (ténylegesen felmerült költségek alapján);
  • utazási támogatás (ténylegesen felmerült költségek alapján);
  • lakhatási támogatás (ténylegesen felmerült költségek alapján).

A hallgatóknak nyújtható tandíj, utazási és lakhatási támogatásoknak nincs felső korlátja, azonban egy kiválósági ösztöndíjas hallgatóra maximum 10 000 000 Ft támogatás számolható el a fenti támogatási tételek összegéből, azzal a kitétellel, hogy az ösztöndíj minden esetben biztosítandó a mobilitásban részt vevő hallgató számára a fizikai mobilitás idejére. Az utazási támogatás keretében kizárólag egy menettérti utazás költségei támogathatók, amely a küldő intézmény székhelye vagy a kiutazó lakóhelye / tartózkodási helye, valamint a fogadó intézmény városa között valósul meg.

6. Pályázati feltételek

Általános részvételi feltételek

  • A hallgató a Debreceni Egyetem aktív hallgató jogviszonnyal rendelkező doktorandusz hallgatója, azaz oklevélszerzésre irányuló tanulmányokat folytat nappali tagozaton.
  • A hallgatói pályázat benyújtásakor a hallgatónak legalább 3 lezárt félévvel kell rendelkeznie a Debreceni Egyetem doktori képzésében.
  • A hallgató magyar állampolgár, vagy érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkezik a pályázat és a kiutazás időtartamára is.
  • A kiválósági program külföldi fogadóintézménye a világ 250 vezető egyetemeinek egyike (QS, Times Higher Education felsőoktatási rangsorok legalább egyikén)
  • A hallgató az intézményi elbíráláson megfelelt.
  • A hallgató birtokában van a szükséges nyelvtudásnak min. B2 szinten (partneregyetemen végzendő tanulmányok nyelve) és ezt a pályázat elbírálásakor hitelt érdemlő módon igazolni tudja.
  • A Pannónia Ösztöndíjprogram keretében egy képzési ciklusban egy hallgató maximum 12 hónap támogatást vehet igénybe. Egy képzési ciklus alatt igénybe vett rövidebb támogatások az összes mobilitási kategóriából összeadódnak.
  • A külföldi tanulmányok megkezdése előtt egy tartalmilag egyeztetett, írásbeli tanulmányi szerződés megkötése szükséges. A mobilitás alatt végzett tevékenységnek illeszkednie kell a hallgató képzési tervébe.
  • A tanulmányi időszak végén a külföldi fogadóintézménynek igazolást kell kiadnia az elvégzett tanulmányi programról és eredményekről.
  • A küldő intézmény kötelessége a tanulmányi szerződésben vállalt, teljesített és igazolt tevékenységek teljes elfogadása.
  • A hallgatók a külföldön töltött időszak folyamán is az anyaintézményük beiratkozott, teljes jogú hallgatói, jogosultak a nekik járó tanulmányi ösztöndíjra, szociális juttatásokra vagy egyéb hitel folyósítására, ugyanakkor az anyaintézményben kell tandíj-, és egyéb fizetési kötelezettségüknek is eleget tenni. 
  • A hallgatónak a mobilitás befejezéséig aktív hallgatói jogviszonnyal kell rendelkeznie a küldő intézményben.

7. A pályázat benyújtásához szükséges dokumentumok

Figyelem! A dokumentumokat kizárólag elektronikus formában (az eredeti dokumentumokat szkennelve, pdf formátumban) kell benyújtani az online rendszerben!

  • Benyújtott online jelentkezési lap:  2025. január 20-tól nyílik meg a pályázati felület.
  • Kreditigazolás a képzés során eddig teljesített félévekről (legalább 3 félév). Az igazolásnak tartalmaznia kell a teljesített tantárgyakat, valamint az ösztöndíj indexet.
  • Legalább B2 szintű nyelvtudás igazolása (nyelvvizsga-bizonyítvány a tanulmányok nyelvének ismeretéről);
  • Fényképes szakmai önéletrajz, mely tartalmazza a hallgató eddig elért tudományos eredményeit, publikációs jegyzékét;
  • A témavezető és a doktori iskola vezetője által aláírt tanulmányi/kutatási terv;
  • A fogadóintézmény által aláírt meghívólevél/ fogadónyilatkozat, illetve nyilatkozat arról, hogy a hallgató tanulmányi/kutatási tervét megismerte és támogatja;
  • Motivációs levél, amely tartalmazza, hogy a tervezett mobilitás miként járul hozzá a hallgató szakmai céljainak megvalósulásához, illetve a Debreceni Egyetem tudományos együttműködéseinek fejlesztéséhez;
  • Költségterv a mobilitás várható költségeiről (utazási, lakhatási költségek, tandíj, az fogadóintézmény által jelzett egyéb díjak)
  • Hallgatói közéleti tevékenység igazolása (nem kötelező);

8. Pályázatok bírálata

A határidőre benyújtott pályázatok szakmai bírálatát a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese által összehívott, az érintett karok és doktori iskolák képviselőiből álló ad hoc bizottság végzi.

Bírálati szempontok:

  • Tanulmányi/kutatási terv relevanciája (50%)
  • Eddig elért tudományos tevékenységek, publikációs teljesítmény (40%)
  • Motivációs levél (10%)
  • A pályázatok elbírálása folyamán az ad hoc bizottság élhet a szóbeli meghallgatások lehetőségével.

9. A kiutazás feltételei:

  • A Debreceni Egyetem pozitív döntése a pályázat támogatásáról.
  • A kiutazás félévére vonatkozó aktív hallgatói jogviszonyt igazoló dokumentum.
  • A megpályázott külföldi intézmény fogadókészsége. 
  • A külföldi tanulmányok megkezdése előtt egy tartalmilag egyeztetett tanulmányi szerződés megkötése szükséges. A mindhárom fél által (hallgató, küldő egyetem, fogadó egyetem) aláírt tanulmányi szerződés tartalmazza a partneregyetemen végzendő kurzusok és a Debreceni Egyetemen ekvivalensként elfogadásra kerülő kurzusok listáját, és a hozzájuk rendelt kreditértékeket.
  • Európai Uniós egészségbiztosítási kártya, vagy a fogadó országban érvényes egészség- és balestbiztosítás.
  • Amennyiben az adott országban szükséges, a hallgatók számára kiállított érvényes tanulói vízum.

10. Határidők

A pályázat benyújtási határideje: 2025. 04.13. (éjfél)

A pályázat elbírálásának határideje: 2025.05.09.

További információ a Pannónia Ösztöndíjprogramról

https://pannoniaosztondij.hu/

Pannónia Ösztöndíjprogram tájékoztató magyar nyelven: pannonia_osztondij_hallgatoknak_leporello.pdf

Pannónia Ösztöndíjprogram tájékoztató angol nyelven: pannonia_osztondij_leporello.pdf

Angol nyelvű összefoglaló a Pannónia Kiválósági Ösztöndíjról: Pannónia Scholarship Excellence Programme (EN)_0.pdf

Legutóbbi frissítés: 2025. 01. 20. 14:46